Co na bolest hlavy od krční páteře

Zdraví

Přidal ivana33, dne 7. 05. 2019 ,  0x

Co na bolest hlavy od krční páteře

Každého už minimálně jednou za život bolela hlava. Ať už to bylo z nemoci, z nevyspání či z kocoviny, s bolestí hlavy máme zkušenost všichni. Některá bolest je pouze primární a neskrývá proto žádné nebezpečí. Stačí se pár dní dostatečně nevyspat nebo málo pít, a primární bolest hlavy je na světě. Bohužel jsou tu ale případy, kdy bolest hlavy může signalizovat nějaký zdravotní problém. Kromě občasné bolesti hlavy mohou u pacientů propukat časté migrény, které potřebují lékařskou pomoc, neboť většina volně prodejných léků na ni nezabírá. V neposlední řadě se může jednat o bolest tenzní, která vzniká ze stresu a z vyčerpání. V následujícím článku proto zjistíte nejenom o druzích těchto bolestí, ale také se dozvíte jak jednotlivé bolesti hlavy či v zátylku léčit a jak jim do budoucna předejít.

Lehká bolest hlavy nebo vážný problém?



Při bolesti hlavy je mnohdy těžké určit, jak moc nás postižené místo bolí. Při dlouhodobější bolesti hlavy nebo v zátylku se cítíme celkově unavení, zesláblí, a tak už ani nevíme, z kterého místa bolest přišla. Většinou totiž bolest hlavy nezačne na jednom místě. Bolest hlavy pouze signalizuje, že je něco v našem těle špatně. Bolest tedy nemusí vést přímo z hlavy, ale nejčastěji vystupuje ze zablokovaného krku, zad či beder. V některých případech může být příčinnou bolesti hlavy i jiná bolest, například v případě bolestivé hojící se zlomeniny nebo jiného místa. Naše tělo si totiž na bolest zvyká, pokud je dlouhodobějšího charakteru. Následně si osoba nevšimne, že bolest neustoupila, ale pokračuje a najednou jej začne bolest hlava. To je spíše příznak toho, že byste si příčiny bolesti už měli všimnout a případně ji utlumit.

Co dělat, když vás začne bolet hlava?

Nejzásadnějším problémem spojeným s bolestí hlavy je nedostatečná hydratace. Zejména v létě či v zaměstnání, při kterém nemůžete pít neustále je to zásadní problém. Pokud vás tedy bolí hlava častěji než obvykle, všímejte si více svého pitného režimu.

Pamatujte na to, že musíte pít čistou vodu. Různé slazené perlivé drinky vám s bojem proti bolesti hlavy nepomůže, bublinky vás na ni spíše upozorní.

Potom, co se hodně hydratujete počkejte minimálně půl hodiny. Pokud byl proces bolení hlavy spojen s nedostatečnou hydratací organismu, měla by vás hlava přestat bolet.

Jestliže bolest hlavy pokračuje, zkuste se protáhnout a pohmatem zjistit, jestli někde nemáte zatuhlý sval. Zkuste se projít na záchod, na zahradu či nakoupit. Někdy pomůže pouze pohyb a čerstvý vzduch.



Při silnější bolesti si vezměte příslušné léky na bolest. Neberte si pokaždé ten nejsilnější lék, ale aplikujte ten, který bude na bolest stačit. Například na prudkou bolest zubu, při které potřebujete usnout je nejlepší ibalgin, na klasickou bolest hlavy postačí panadol, paralen či jiný druh léku, který obsahuje paracetamol. Dále existují i léky, které navíc uklidňují a tím se s bolestí smíříte spíše. Takové léky jsou ale spíše nutné vyzvednout přes recept po návštěvě lékaře a neměly by se užívat dlouhodobě.

Kdy navštívit neurologa



Existuje několik příznaků, které odkazují na to, že byste měli ihned navštívit lékaře či přímo neurologa.

Jedná se o:

  1. Prudkou bolest
  2. Bolest, která vystřeluje z krční páteře do hlavy či horních končetin
  3. Bolest, která dlouhodobě neustupuje, spíše narůstá a je čím dál více nepříjemná
  4. Bolest, která se spojuje se změnami chování pacienta, má při ní problémy s chůzí, špatně se mu dýchá nebo má celkově špatný stav – zvrací, mátoží se a mluví z cesty.
  5. V těchto případech neváhejte a ihned odjeďte na nejbližší pohotovost či k nejbližšímu lékaři. Za touto bolestí se totiž může skrývat vážnější nemoc.

Rozdělení bolestí hlavy

Bolest hlavy můžeme rozdělit na dvě větší skupiny – primární a sekundární bolesti. Do primární skupiny bolestí hlavy patří chronické denní bolesti hlavy, tenzní bolesti a migréna. Sekundární se od primárních typů bolesti liší tím, že jsou způsobeny nějakou skrytou nemocí či poúrazovým stavem.

Primární bolesti hlavy – chronická bolest



Chronická bolest hlavy trvá déle než 15 dní v měsíci a jednotlivé ataky trvají déle než tři hodiny. Tyto každodenní bolesti vznikají z užívání většího množství analgetik, poruch osobnosti, stresu či v době menopauzy u žen. Z většiny případů se pacienti s podobným typem bolesti hlavy nemusí nijak obávat. Tato bolest hlavy souvisí s krátkodobým vyčerpáním organismu.

Postačit by proto měla změna léků, vyvarováním se stresu či začít užívat léky, které vám k tomu dopomůžou. V zásadě by vám ale měl stačit dostatečný pitní režim, dostatečný přísun živin, případně meditace, masáž či častější odpočinek a kvalitní spánek.

Tenzní bolesti hlavy

Trápí vás spíše tupá bolest se zvýšeným napětím svalů hlavy a krku? Při tenzní bolesti jsou příznaky spíše s pocitem svírání či tlaku, který na vaši hlavu tlačí v určitých bodech. Obvykle bolesti trvají pár hodin, ale do dvou dnů by měly zmizet.

Tenzní bolest hlavy je spojená zejména se stresem, depresí, narůstajícími spory s lidmi v práci nebo práci, každodenní prací u počítače či s dlouhodobým čtením knihy.

Při práci u počítače se lidé často hrbí a dostatečně se nepohybují, aby se jejich tělo dostatečně prokrvilo. Tenzní bolest hlavy může souviset s bolestí jiné části těla, například může odkazovat na skřípnutý nerv či sval v blízkosti hlavy.

Prokrvením oblasti krční páteře masáží nebo dostatečným pohybem se tenzní bolesti snadno zbavíte. Většinou stačí změnit životní styl – začít se více pohybovat, nesnažit se za každou cenu dokončit jednu činnost, která zahrnuje jednostranný pohyb. K uvolnění pomůže i zateplená deka a dostatečná relaxace, například v horké vaně s aromatickými oleji či příjemnou pěnou do koupele.

Migréna



Migréna je jednou z nejnepříjemnějších bolestí hlavy, neboť je často spojená s ataky, které mohou ovlivňovat i vidění a rovnováhu.

Vyskytuje se v jakémkoliv věku a může zasáhnout kdykoliv a bez varování.

V posledních letech se objevuje u stále mladších skupin lidí.

Mezi její projevy patří bolesti hlavy na jedné polovině hlavy. Nejčastěji v oblasti oka, které se zdá, jako by pulzovalo. Mohou se vyskytnout vizuální poruchy. Lidé s migrénou trpí nesnášenlivostí na světlo, hluk či pachy a doprovází je i nepříjemný pocit od žaludku, nezřídka je spojen i se zvracením.

Vizuálním poruchám se v případě migrény říká aura neboli předzvěst silné bolesti hlavy. Lidé s migrénou často popisují, že nejprve před sebou mohou vidět nějaký vjem v určité části zorného pole. Oblast, na kterou se postižený dívá se leskne, bliká, vlní se či se třpytí. Po zmizení této aury neboli předzvěsti bolesti nastává samotná ataka bolesti. Ta může trvat 4-72 hodin.

Čím delší a častější migréna je, tím spíše by měl člověk co nejdříve navštívit lékaře, který jej po zhodnocení stavu odešle k neurologovi. Nejenže mu předepíše léky, které mu zásadně pomohou s bolestí, ale také může navrhnout jinou léčbu, například formou hrazených masáží či cvičení na uvolnění svalstva v okolí zátylku.

Sekundární bolesti hlavy

Druhou velkou skupinou rozdělující bolesti hlavy jsou způsobeny nějakým poúrazovým stavem případně příznakem nějakého jiného onemocnění.

Bolest hlavy v zmíněné skupině může být různorodá a projevuje se různou intenzitou bolesti i její lokalizací.

Může se jednat o banální příčiny, ale bohužel i o skryté nemoci, které při nenastolení vhodné léčby končí fatálně.

Nejčastěji se sekundární bolesti hlavy projevují po úrazu hlavy nebo krku, nemoci spojené s krčním, žilním či lebečním onemocněním. Může se jednat o bolest způsobenou poruchami metabolismu, onemocněním souvisejícím se zuby, záněty dutin či očí.

V případě častého opakování bolesti hlavy, je nutní konzultace s lékařem. Ten pomocí různých laboratorních vyšetření zjistí správnou diagnózu.

Z laboratorních vyšetření může využít například způsob sedimentace, biochemické vyšetření krve, rentgen lebky, krční páteře, magnetickou rezonanci či krevní obraz.

Co pomáhá na bolest od krční páteře?

Pokud přijde bolest hlavy, většinou neodezní jen tak. Většinou je třeba se vyvarovat ostrému světlu, vypnout počítač a další elektroniku a nezatěžovat oči ani čtením.

Nejčastěji pomůže si na chvíli lehnout, pít nějaký dobrý uvolňující čaj či si zacvičit nějaký z níže uvedených cviků.



Častý a kvalitní spánek

Bolí vás často hlava nebo krční páteř? Na vině může být špatná postel, matrace, rošt či vše dohromady. Pokud máte rozkládací postel a nízkou matraci, rozhodně tím nepřispíváte svému zdraví.

Matrace by měla být co nejvyšší odpovídající i vaší váze, nejlépe několika zónová, neboť ta je připravená na správné držení těla při spánku.

Důležitý je i správný rošt. Dělají se kovové, dřevěné anatomické či pouze dřevěné podložky. Pro kvalitní spánek byste měli vybírat spíše rošty dřevěné.

Nezapomeňte také spát dostatečně dlouho. Nastavte si takový režim, při kterém se probouzíte vyspaní. Někdo potřebuje spát déle, jiný je naopak z delšího spánku takzvaně „přespaný“ a tak se mu špatně vstává, i když by měl mít spánku dostatek. Najděte si čas, při kterém se vám dobře vstává a snažte se ho co nejvíce dodržovat. Po pár dnech tak budete režim dodržovat i bez zásadní kontroly.

Dostatek vitamínů a minerálů

Bolest hlavy nemusí být spojená pouze se zkrácenými šíjovými svaly nebo podměty, které jsou obtížné na naše oči. Na vině může být i nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny. Tělo může být unavené, jelikož nedostává látky, které potřebuje. Dále vás může bolet hlava a ani po vyspání tato bolest nemizí. V tomto případě si uvědomte, jaký jste měli za poslední týden stravovací režim a snažte se jej vylepšit přidáním nějakých pestrých složek.

Anatomický polštář

Některým lidem ke správnému spánku dopomůže kvalitní anatomický polštář. Volte ale takový, který není moc tvrdý, aby vás z něj naopak hlava nebolela.

Masáž zad a šíje

Pro zbavení se bolesti hlavy od krční páteře je prospěšná zejména kvalitní masáž zad a šíje. Při ní se zbavíte stresu, nebudete na nic myslet a výsledek bude stejný, jako byste si na chvíli lehli do postele s minimem světla a odpočívali. V domácím prostředí vás ale může mnoho věcí rušit, proto je cizí prostředí spojené s příjemnou masáží ideální.

Po masáži často zjistíte, že je váš problém bolesti vyřešen. Je možné, že máte pouze ztuhlý sval, který se masáží prokrví a přestane bolet.



Relaxujte a dělejte, co vás baví

Máte poslední dobou hodně práce, a tak máte málo času na relax a na své oblíbené činnosti? Zapomeňte na chvíli na práci a užijte si oblíbeného seriálu v televizi či si přečtěte skvělou knihu z knihovny. Uvidíte, jak rychle bolest hlavy zmizí, když nebudete myslet na stres, který se na vás valí.

Cvičení a posilování

Cviků na uvolnění krční páteře je několik, existuje i spousta publikací, a dokonce existuje i škola protahování zad. Pokud máte problémy s bolestí v zátylku častěji, je dobré si nějakou z publikací pořídit, neboť poskytuje mnohem více cviků a vidíte i obrázky se správným provedením.

Cviky na uvolnění krční páteře – první cvik

Sedněte si na nějaké příjemné místo.

Zavřete oči a zaměřte se pouze na váš dech.

Zaposlouchejte se do zvuku vlastního dechu a nic jiného nevnímejte.

Dýchejte hluboko tak, abyste svůj dech slyšeli.

Pouze toto by mělo stačit na to, abyste zapomněli na bolest, jelikož budete dýchat více a prokrvíte si tak hlavu.



Druhý nejlepší cvik na krční páteř

Druhý z nejjednodušších cviků proti bolestem v zátylku můžete cvičit kdekoliv.

Nakloňte hlavu k pravému rameni, pravou ruku si položte na levé ucho a jemně si tlačte na hlavu, až to bude táhnout.

Druhou ruku přitom stahujte k zemi, abyste cítili, že se vám protahují svaly.

Vždy vydržte v krajní pozici co nejdéle, aby to táhlo. Poté strany vyměňte.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!